21 września 2018r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Rąbinie wraz z nauczycielami, uczestniczyli w jubileuszowej 25 akcji „Sprzątanie Świata” organizowanej przez Fundację Nasza Ziemia. Tegoroczna akcja przebiegała pod hasłem „Akcja- segregacja! 2 x więcej, 2 x czyściej”. Jej celem było wspomożenie selektywnej zbiórki odpadów. W związku z tym tego dnia najmłodsi uczniowie pod opieką swoich wychowawczyń udali się na sprzątanie wyznaczonych terenów wokół szkoły. Pozyskane odpady zostały przez nich skrupulatnie posegregowane. Akcja przebiegła bardzo sprawnie, a efekty pracy były zadowalające. Czynny udział w akcji dał im do zrozumienia, że należy dbać o swoje środowisko. Starsi uczniowie przygotowali plakaty dotyczące segregacji odpadów oraz symboliczne pojemniki do segregacji o kolorystyce zgodnej z aktualnym rozporządzeniem Ministra Środowiska o oznakowaniu pojemników do selektywnej zbiórki odpadów. Poza tym uczniowie klas VIII wykonali i rozdali tematyczne ulotki w ramach kampanii informacyjnej dla społeczności lokalnej. Na zakończenie akcji wszyscy uczniowie postanowili podarować prezent i dla Ziemi i dla ludzi i posadzić Jubileuszowe Drzewa wokół szkoły. Rośliny zostały pozyskane przez panią wicedyrektor Katarzynę Pedrycz, dzięki uprzejmości pani Elżbiety Pastuszka ze Świdwińskiego Nadleśnictwa. Pierwsze symboliczne drzewo zasadziła pani dyrektor Marzena Pokora, resztę nauczyciele i uczniowie szkoły. Dzięki temu szkoła została odznaczona na Mapie Drzew Jubileuszu a zdjęcia z przedsięwzięcia zagościły w Galerii Drzew Jubileuszu Fundacji Nasza Ziemia. Koordynator pani Magdalena Staruk dziękuje wszystkim za zaangażowanie i zaprasza do udziału w kolejnych programach ekologicznych.