WPROWADZENIE

Rok 1945 rozpoczynał swoistą rewolucje na ziemiach polskich budowę powojennej rzeczywistości na gruzach i zgliszczach w granicach nowego terytorium. Szczególna rola przypadła wówczas oświacie. Polska szkoła stanowiła ważny element stabilizacji dla tych, którzy Pomorze Zachodnie wybrali na swoja małą ojczyznę. Pierwsze powojenne lata czyniły ze szkół centrum działalności społecznej. Tu odbywały się okolicznościowe akademie, zabawy, spotkania mieszkańców, kursy i szkolenia.

W roku 1946 w okolicach Świdwina istniały 42 szkoły z 1500 uczniami. Działalność rozpoczęły m.in. placówki w miejscowościach: Rąbino, Biała góra, Biały Zdrój, Czarnkowo, Gaworkowo, Gawroniec, Przyrzecze, Lipie, Łęgi, Mysłowice, Nielep, Powalice, Rola, Słonowice, Stare Ślepce, Więcław, Zajączkowo.

TU SIĘ WSZYSTKO ZACZEŁO

W małym, ale malowniczo położonym Rabinie, na wzniesieniu nieopodal kościoła parafialnego, piętrzył się okazały budynek nr 57. W roku 1946 ówczesne władze przeznaczały go na działalność Szkoły Podstawowej w Rabinie. Organizację tego przedsięwzięcia powierzono p. Kwaśniewskiej.

Funkcję pierwszego kierownika pełnił p. Marcinczak po nim funkcję tę objęła p. Bielecka, a następnie wspomniana p. Stanisława Kwaśniewska. Od 1962 roku stanowisko kierownika szkoły objął p. Zygmunt Wóźniak, by po 10 latach oddać je w ręce p. Marii Kopij. Z kolej w 1981 roku dyrektorem szkoły została p. Wanda Onufryk, a w latach 1983-1987 funkcję tę sprawowała . Izabela Nowakowska. Od 1987 do 2004 roku szkoła kierował p. Waldemar Sidorski, a od 1.09.2004 roku do 2017 funkcję dyrektora sprawowała p. Wioletta Michalska-Stępień.

HUCZNE OBCHODY
20 LAT ISTNIENIA SZKOŁY

Doniosłym wydarzeniem w roku 1966 było świętowanie 20 lat działalności Szkoły Podstawowej w Rabinie. To właśnie wówczas nadano jej patrona, którym został wieszcz Adam Mickiewicz oraz przekazano piękny sztandar ufundowany przez społeczność Rabina. Symbolem tamtych dni są rosnące do dziś trzy bujne świerki posadzone wtedy przed budynkiem nr 57. Należy w tym miejscu nadmienić, iż nasza placówka mieściła się wówczas w dwóch budynkach, a drugim był tzw. pałac z 1920 roku, w którym pomieszczenia na parterze zaadaptowano na klasy lekcyjne.

REFORMY, REFORMY

Od roku szkolnego 1962/63 zaczęto wprowadzać w życie założenia programowo organizacyjne ośmioklasowej szkoły podstawowej z uwagi na to, iż siedmioklasowa szkoła podstawowa nie dawała uczniowi wystarczającego zasobu wiedzy i umiejętności potrzebnych do dalszego specjalistycznego kształcenia się i podejmowania pracy zawodowej. Pierwsi absolwenci opuścili ten typ szkoły w 1967 roku.

W roku 1973 zlikwidowano w Polsce gromady, tworząc gminy. Dwa lata później przestały istnieć powiaty, w tym świdwiński. Reformy administracyjne i organizacje przyniosły znaczne zmniejszenie liczby szkół, na szczęście nasza się ostała. Tak jak wiele innych placówek stała się zbiorcza szkołą gminną.

BUDOWA HALI SPORTOWEJ

Kolejnym ważnym wydarzeniem było oddanie do użytku upragnionego przez uczniów obiektu sportowego, który stał się duma i wizytówka naszej szkoły oraz miejscowości. Uroczystość ta miała miejsce w 1998 roku i zaproszono na nią wielu znamienitych gości. Specjalne podziękowania skierowano do wójta p. Krzysztofa Majewskiego i radnych gminy Rąbino, którzy przyczynili się do budowy tego obiektu. Na przestrzeni kilkunastu kolejnych lat nasza baza sportowa  poszerzyła się o boiska, które oddawano do użytku sukcesywnie w roku 2006 i 2011. Służą do teraz młodszym i starszym uczniom naszej szkoły.

POWSTANIE GIMNAZJUM,
CZYLI REFORM CIAG DALSZY

Rok 1999 przyniósł kolejne reformy i zmiany. W miejsce dotychczasowej ośmioklasowej szkoły podstawowej wprowadzono sześcioletnia szkołę podstawowa, a na jej bazie trzyletnie gimnazjum. Wówczas zmieniła się także nazwa szkoły Zespół Szkół W Rabinie, który łączył w sobie Szkołę Podstawowa im. A. Mickiewicza oraz Publiczne Gimnazjum. W roku szkolnym 2005/2006 dołączono również Gminne Przedszkole.

BUDOWA GIMNAZJUM

  Z uwagi na reformę i rosnącą liczbę uczniów (ponad 400) zaistniała potrzeba budowy obiektu, który sprostałby wymogom edukacji w XXI w. W tamtym okresie nasza placówka poszerzyła się także o gminne przedszkole, które stało się jej integralna częścią.

Marzenia uczniów, nauczycieli i rodziców ziściły się za sprawa władz gminy Rąbino na czele z wójtem Krzysztofem Majewskim i przewodniczącym rady p. Mirosławem Woźniakiem.

5 września 2005 roku został oddany do użytku nowy gmach gimnazjum połączony ze starym budynkiem oraz hala gimnastyczną. Dzięki temu powstał nowoczesny i dobrze wyposażony kompleks edukacyjny. Mogli go podziwiać licznie przybywali goście, z władzami województwa włącznie, gdyż gościliśmy m.in. wojewodę zachodniopomorskiego p. Stanisława Wziatka, marszałka województwa p. prof. Zygmunta Meyera oraz posłankę p. Zofię Wilczyńska i senatora p. Witolda Gładkowskiego.

   W murach nowej auli dumnie brzmiały fragmenty Zemsty A. Fredry oraz piosenki wykonane przez szkolny chór.

OBCHODY 60 LAT ISTNIENIA
SZKOŁY PODSTAWOWEJ W RABINIE

W 2006 roku odbyły się obchody 60 lat istnienia naszej szkoły. Odkurzono i naprawiono nasz leciwy, ale piękny sztandar świadek zmieniającej się historii i przeobrażeń systemowych. Uczniowie zaprezentowali w czasie swego występu, jak wyglądała nauka w szkole na przestrzeni tych 60 lat. Pojawiły się wiersze i piosenki w stylu retro, aby przywołać klimat minionych dni. Była również wystawa starych zdjęć i wspomnienia tych, którzy współtworzyli nasza placówkę, pracując w niej wiele lat.

Otwarto również salę rewalidacyjna, która miała odtąd służyć uczniom z deficytami rozwojowymi i wspomagać ich edukację. Była to odpowiedź na nowe założenia oświatowe nakładające na szkołę obowiązek pracy z uczniem niepełnosprawnym i indywidualnie podejście do każdego ucznia.

REMONT NAJSTARSZEJ
CZĘŚCI SZKOŁY

I wracamy do początków po ponad 60 lat eksploatacji budynku na wzgórzu trzeba było poddać go renowacji, czyli odmłodzić nasza staruszkę, aby pasowała wizerunkowo do nowej części szkoły. Uroczyste otwarcie budynku po remoncie nastąpiło 19.10.2009 roku. Znalazły się tam sale dla młodszych uczniów, nowa stołówka i szatnie, a na górze cała część przedszkolna oraz mała salka gimnastyczna. Po kilku latach, w 2015 roku w jednej z klas na I piętrze powstała świetnie wyposażona sala bioróżnorodności, w której uczniowie odkrywają tajemnice przyrody.

KOLEJNY JUBILEUSZ TUŻ, TUŻ

Snujemy tę opowieść o szkole w przededniu jej kolejnego święta, tym razem 70 lat istnienia.  Myślimy o ludziach, którzy w jej murach zdobywali wiedzę, przeżywali pierwsze rozterki, pierwsze miłości. Wspominamy tych, którzy cierpliwie tę wiedzę przelewali do głów, pochylali się nad problemami uczniów, próbując je zrozumieć i im zaradzić. Pamiętamy tych, którzy trudzili się, by było wszystkim w szkole czysto i miło.

Pokolenia pokoleniom niechaj przekazuja pamięc o tym miejscu, o tych ludziach.