Rozpłynęła się już pieśń radosna,

głośnym echem po ojczystym kraju,

– Witaj, witaj, Majowa Rocznico, pamiętny Trzeci Maju…”

W coroczny kalendarz uroczystości w naszej szkole wpisany jest apel z okazji Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Chcąc przybliżyć uczniom naszej szkoły to ważne wydarzenie z historii naszego kraju, uczniów klas IV-VIII pod opieką Pani Iwony Mystek i Marty Gołębiowskiej przygotowali montaż słowno-muzyczny. Była to okazja do refleksji nad wydarzeniami sprzed 232 lat, do pielęgnowania patriotyzmu wśród najmłodszych oraz do przeżycia dumy z tego, że jest się Polakiem.

Uczniowie recytowali wiersze i śpiewali piosenki, mówiące o tych wydarzeniach, o miłości do Ojczyzny i o Konstytucji. Piękne piosenki zaśpiewali nasi soliści Ryszard Ozdyk z klasy VI zaśpiewał piosenkę z repertuaru Ireny Santor „Powrócisz tu”, a Wiktoria Janowska z klasy VIII b zachwyciła wszystkich swoim wykonaniem „Tanga na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos „.

Naszą uroczystość swoją obecnością zaszczycili:

Pani Katarzyna Pedrycz – Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolego w Rąbinie,

Pani Marzena Pokora – wicedyrektor,

Pan Krzysztof Reichert – Przewodniczący Rady Gminy Rąbino wraz z Radnymi,

Pani Anna Rząsa – Dyrektor Centrum Usług Wspólnych Gminy Rąbino

Pani Beata Dżuła – Dyrektor Centrum Kultury i Biblioteki w Rąbinie

Pani Weronika Wojas – Przewodniczący Rady Rodziców

Ksiądz Proboszcz Grzegorz Fąs

Nauczyciele, uczniowie i pracownicy obsługi Zespołu Szkolno-Przedszkolego w Rąbinie

Nie byłoby tego święta, gdyby nie ci, co podsunęli myśl, aby stworzyć „cud majowy”. Byli to: król Stanisław August Poniatowski, marszałek Stanisław Małachowski, Ignacy i Stanisław Potoccy oraz Hugo Kołłątaj, Józef Wybicki, Stanisław Staszic. Wszyscy oni na Sejmie Czteroletnim 3 Maja 1791r. uchwalili ustawę zwaną Konstytucją 3 Maja. Mimo, że obowiązywała zaledwie 15 miesięcy, przeszła do historii jako najważniejsze wydarzenie w dziejach.

Dzisiejsza Akademia przypomniała wszystkim, jak ważne było uchwalenie Konstytucji i jakie to miało znaczenie dla następnych pokoleń.