Program „Unplugged”.
Program Przeciwdziałania Przyjmowaniu Substancji Uzależniających przez Uczniów „Unplugged” opracowany został w ramach międzynarodowego programu EU-Drug Abuse Prevention.
Program Unplugged jest szkolnym programem profilaktyki uniwersalnej, adresowanym do młodzieży w wieku 12-14 lat.
Cel programu
- ograniczenie inicjowania używania substancji psychoaktywnych – tytoniu, alkoholu, substancji psychoaktywnych
- ograniczenie rozwoju intensywności używania, tj. przejścia od fazy używania eksperymentalnego do fazy używania problemowego
Program „Przyjaciele Zippiego”.
„Przyjaciele Zippiego” to międzynarodowy program profilaktyczny promocji zdrowia psychicznego, który kształtuje i rozwija umiejętności psychospołeczne u małych dzieci w wieku 5-8 lat. Uczy różnych sposobów radzenia sobie z trudnościami i wykorzystywania nabytych umiejętności w codziennym życiu oraz doskonali relacje dzieci z innymi ludźmi. Nie koncentruje się on na dzieciach z konkretnymi problemami czy trudnościami, ale promuje zdrowie emocjonalne wszystkich małych dzieci. Jest ponadto szczególnie ważnym programem ze względu na to, iż kontakt z używkami, w tym z alkoholem, co wynika z zachowań ryzykownych dzieci w późniejszym wieku, jest częstym mechanizmem wentylującym i obronnym w sytuacjach kryzysowych dzieci i młodzieży. Dzieje się to tym bardziej, jeśli dzieci nie mają umiejętności przeżywania trudnych emocji takich jak: złość, poczucie straty, smutek, bezradność, wstyd, poczucie winy, a do tego brak im umiejętności komunikowania potrzeb i poszukiwania rozwiązań. Te wszystkie umiejętności pomaga rodzicom kształcić program „Przyjaciele Zippiego”, którego poszczególne treści realizowane są także z rodzicami.