„Prawda o Holokauście nie może umrzeć” „Auschwitz to jak bolesna blizna, która nigdy nie zniknie”27 stycznia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. W tym roku również w naszej szkole. W roku 2023 jest 78 rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau. Historię obozu, obozu Auschwitz, w naszej szkole zaprezentowała Pani Iwona Mystek. Pani Iwona Mystek zwróciła uczniom uwagę na odpowiedzialność karną za propagowanie faszyzmu i totalitaryzmu w Polsce. Przedstawiła, jak wyglądają symbole nazizmu, tzw. swastyki. Swastyka hitlerowska „to nie jest zwykły znak, który możemy malować, mazać gdziekolwiek niewinnie. Jest to znak niezwykłej, zbrodniczej działalności i każdy kto go używa przychyla się do tego, daje temu aprobatę. Nie umiem sobie wyobrazić i mówię to z ciężkim sercem i dławiącym głosem, jak można…dzisiaj, współcześnie…Polacy…mogą coś takiego robić, kiedy my, nasze rodziny, nasze życie było po prostu zniszczone właśnie przez taką organizację, której to było symbolem. Bardzo Was proszę przemyślcie to. Rysowanie swastyk jest dla nas Polaków moralnie niedopuszczalne” I.M.